Niedościgniony ideał

Ideał. Ostatnio bardzo powszednie słowo. Na okładkach – ideały, na bilbordach – ideały, w telewizji – ideały.

A czy Ty jesteś idealną wersją samego siebie?
Czy jesteś tym wymarzonym ja?

„Nic tak nie świadczy o charakterze człowieka, jak jego pociąg do inteligencji.” – Terry Goodkind


Każdy z nas chciałby być ideałem, idealną wersją samego siebie. Chcąc osiągnąć ten cel podejmujemy wiele prób. Część z nich kończy się fiaskiem, a my stale i stale zbliżamy się do naszego wymarzonego ideału.

Czy w końcu uda nam się go osiągnąć?

Nie. „Jak to nie? Jeszcze tylko zrzucę 4kg i będzie idealnie.”
Definitywnie nie! Jeżeli głównie dążycie do osiągnięcia takiego ideału powinniście zakończyć czytanie tego wpisu w tym momencie.
Nawet powyższy cytat Was nie naprowadził…
.
.
.
.
.
Skoro jeszcze tu jesteś oznacza to, że rozwój ducha jest dla Ciebie równie ważny co ciała. W takim razie wróćmy do tematu wpisu – niedoścignionego ideału.

Nigdy, zaświadczam Ci to, nigdy nie osiągniesz obranego przez siebie ideału.

Skąd to wiem?

Kiedyś, w przeszłości wybrałeś sobie umiejętności, cechy i postawy, które chciałbyś zdobyć/naśladować. Jednak z biegiem czasu na pewno zrewidowałeś jakim człowiekiem chcesz być. Wiem to po sobie.

Przypominając sobie co chciałem sobą reprezentować 2 lata temu mogę śmiało stwierdzić, że w tym momencie sporej ilości z tamtych cech i postaw nie chciałbym pielęgnować. Oczywiście część założeń zrealizowałem, czego przykładem jest to miejsce i treści jakie niosą ze sobą wpisy, ale nadal sporo rzeczy czeka na mojej niekończącej się liście.

Niekończącej się liście…bo ciągle coś do niej dodaję.

Dopisuję umiejętności, cechy i postawy, które chciałbym zdobyć/naśladować.

Hm, powtórzenie z wcześniejszego fragmentu.

Reasumując, powyższym tekstem chciałem Ci uświadomić, że ideał nie istnieje. Jeszcze go nie stworzyłeś i stale będziesz tworzył, ponieważ kształtowanie naszej osobowości to proces dynamiczny i nieprzewidywalny. Nie wiadomo czego nauczą nas liczne życiowe sytuacje i jaki kierunek rozwoju po nich obierzemy.

To, że nigdy nie osiągniesz obranego przez siebie ideału nie oznacza, że nie należy do niego dążyć. Pamiętaj o tym!

„Jesteś dobrym człowiekiem, masz jednak okropną wadę: brak ambicji. Jesteś zadowolony z tego, co osiągnąłeś, nieprawdaż? Ale ty nic nie osiągnąłeś, grzeczny chłopczyku. Dlatego nigdy nie będę mogła zostać twoją żoną. Bo ja nigdy nie będę zadowolona z tego, co mam. Zawsze będę chciała więcej.” – Mario Vargas Llosa (z książki Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki)

PS. Cytaty pochodzą z mojego archiwalnego wpisu – „Zbiór moich ulubionych cytatów”

Join my Newsletter! 👨‍💻

Subscribe to get my latest content by email 🦾

Also read...

The best entries...