Nie oceniam ludzi

Gówno prawda. Każdy ocenia.

W jakiś magiczny sposób ludzie, którzy deklarują, że nie oceniają innych wybierają znajomych, z którymi chcą utrzymywać kontakt, osoby, z którymi rozpoczną rozmowę lub towarzyszów życia – nie oceniając ich.

ocenianie

Ocenianie jest dobre i bardzo potrzebne.
Wiele osób będzie próbowało Cię przekonać, że każdy jest równy i nie należy nikogo mierzyć własną miarą itd. Błąd. Powinieneś otaczać się wartościowymi ludźmi.
W jakiś sposób musisz selekcjonować kontakty na dobre i złe, na rozwojowe i uwsteczniające.

Skoro mam z kimś nawiązać relację muszę uznać, że warto poświęcić mu czas i uwagę. Najpierw muszę go ocenić. Nie ważne czy na podstawie wyglądu czy wypowiedzi.
Muszę dokonać oceny, wyboru – czy dana osoba jest dla mnie wartościowym rozmówcą.

„(…) nie pozwól, żeby gniew zabił w tobie mądrość. Nie osądzaj pochopnie działań, które nie w pełni rozumiesz. Nie wszystkie są takie, jak to wygląda na pierwszy rzut oka.” – Terry Goodkind (z książki Pierwsze prawo magii)

Ocenianie na podstawie wyglądu

Nie, nie oceniam na podstawie tego czy ktoś ma drogie ubranie czy szykowne buty. Zaglądam w jego oczy, w głąb jego duszy. Z tych dwóch błyszczących lub mętnych punktów jestem w stanie bardzo wiele wyczytać.

Oczy nigdy nie kłamią, bo w oczach tkwi siła duszy.

Wyraz twarzy, mowę ciała, gesty – tak to wszystko jesteś w stanie kontrolować. Oczy? Jak zdradzisz mi w jaki sposób mogę nad nimi zapanować będę wdzięczny.

W dużym skrócie

Rozważnie oceniając innych:
– otaczasz się wartościowymi ludźmi
– unikasz niepotrzebnych rozczarowań
– nie pozwalasz, aby przypadek rządził Twoim życiem
– Ty i tylko Ty jesteś odpowiedzialny za środowisko, w którym przebywasz

Podsumowując

Nie oceniaj ludzi na postawie statusu materialnego. Patrz na to co sobą reprezentują, co ich napędza i do czego dążą w swoim życiu.

Zdarza się, że nasze oceny są błędne. Każdy system ma wady, nie oznacza to, że nie możesz naprawić popełnionego błędu i zmienić opinii o danej osobie.

Nie bój się oceniać! Ty też jesteś oceniany na każdym swoim kroku.

Join my Newsletter! 👨‍💻

Subscribe to get my latest content by email 🦾

Also read...

The best entries...