Sen, głupcze!

Wielu młodych ludzi traktuje sen jako zło konieczne śpiąc jedynie po 3-4 godziny dziennie. Rezygnują ze snu na rzecz innych czynności takich jak praca, pogaduchy czy gry. Ani to mądre, ani logiczne.

Man sleeping


Dlaczego o tym piszę? Bo sam miałem z tym bardzo duży problem, ale postanowiłem, że to zmienię. Niedobór snu objawiał się u mnie notorycznym zmęczeniem i brakiem chęci do czegokolwiek. Nic mi nie wychodziło, nic nie zapamiętywałem, wszystkie moje wysiłki i nauka szły na marne.

Co niesie ze sobą sen?

1. Przetwarzanie informacji i konsolidacje wspomnień

Po całym dniu pracy/nauki warto jest się przespać. Dzięki temu uporządkujesz informacje, które przyswoiłeś. Całonocna nauka nie ma sensu. Zapamiętasz o wiele mnie, o ile w ogóle coś zapamiętasz.

2. Większą zdolność do analitycznego i abstrakcyjnego myślenia

Twój mózg będzie pracował efektywniej i lepiej radził sobie z rozwiązywaniem złożonych problemów. Dodatkowo zwiększy się Twoja kreatywność. Z łatwością wpadniesz na niesamowite pomysły.

3. Lepsza decyzyjność

Tutaj za wiele pisać nie muszę. Twoje decyzje będą bardziej trafne i przemyślane. Zmęczenie nie zakłóci Twojego procesu myślowego. Więc śpij, a później decyduj.

4. Ograniczenie zmiany nastrojów, stresu, gniewu, impulsywności oraz sięgania po używki itd.

U wielu z nas niedobór snu objawia się wymienionymi powyżej cechami. Zrób coś dla innych i staraj się wysypiać. Nikt nie chce słuchać Twojego zrzędzenia.

5. Regeneracje

Wiele milionów komórek, które obumarły (lub zostały uszkodzone) podczas dnia jest regenerowanych/zastępowanych podczas snu. Z tego powodu osoby po ciężkich urazach większość doby przesypiają. Sen da Ci długowieczność.
No dobra, żartowałem z tą długowiecznością :)

Reasumując, sen jest Twoim sprzymierzeńcem, więc zadbaj o jego wystarczającą ilość. Jednej zarwanej nocy nie odeśpisz w ciągu kolejnego dnia, potrzeba na to około tygodnia. Odpowiednia ilość snu pomoże Ci w realizacji planów i rozwiązywaniu wielu złożonych problemów.

PS. Poniżej znajduje się wykład, który zainspirował mnie do stworzenia tego wpisu.

Russell Foster jest okołodobowym neurobiologiem. Bada cykle snu mózgu. I zadaje pytanie: co wiemy o śnie? Okazuje się, że niewiele, jak na coś, co zajmuje jedną trzecią naszego życia. Podczas tej prelekcji Foster przedstawia trzy znane teorie na temat tego, dlaczego śpimy, obala mity dotyczącego tego, ile należy spać w zależności od wieku, a także mówi o odważnych nowych zastosowaniach snu jako wskaźnika zdrowia psychicznego.

Join my Newsletter! 👨‍💻

Subscribe to get my latest content by email 🦾

Also read...

The best entries...